31 Ekim 2010 Pazar

Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları

Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları

Nikon 2010-2011 Uluslararası Fotoğraf Yarışması
Nikon 2010-2011 Uluslararası Fotoğraf YarışmasıKıpırda. Esinlen.Dokun. 

Nikon Kurumu (Başkan,Makoto Kimura) 2010-2011 Nikon Uluslar arası Fotoğraf Yarışmasına başvuruların 1 Eylül- 30 Kasım 2010 tarihleri arasında yapılabileceğini duyurmaktan mutluluk duyar. 

Nikon 2010-2011 Uluslararası Fotoğraf Yarışması 

http://www.nikon-npci.com/ 

Nikon’un düzenlediği, 33. Uluslararası Nikon Fotoğraf Yarışması dünyanın dörtbir yanından tüm seviyelerdeki fotoğrafçıların bir araya gelmelerine ve iletişim kurmalarına fırsat vererek fotoğraf kültürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Son yıllarda yarışma bir yıl atlayarak yapılmakta. 

İlk kez düzenlendiği 1969 yılından bu yana tüm dünyadan 320,000 fotoğrafçının 1,310,000 fotoğrafla katıldığı yarışmaya olan ilgi giderek artmakta. 2008-2009 yılında yapılan yarışmaya 153 ülkeden 18,000 fotoğrafçı 51,000 fotoğrafla katıldı. Bu sayılar Nikon Fotoğraf Yarışmasını gerçekten Uluslar Arası bir etkinlik yapar. 

Bu yılki kategoriler 


2010-2011 yılı başvuruları iki kategoride kabul edilecektir. Bunlardan ilki serbest kategori (A) ikincisi ise “Enerji” (B) olarak adlandırıldı. Serbest kategori için tüm konu ve temalar kabul edilecektir. “Enerji” kategorisi için katılacak fotoğrafların kompozisyonun ve konunun esin kaynağı olan enerjisininin, sizi yada izleyenleri motive eden, heyecanlandıran etkiyi taşıması beklenecektir. 

İki kategori için de dünyanın her yanından farklı bakış açıları değerlendirilecektir. 

Yeni Yetenek Ödülü (The Emerging Talent Award) daha genç fotoğrafçıları, fotoğrafla ilgili bir amaca yönlendirerek ve fotoğraflarını paylaşma imkanı sunup ödüllendirerek desteklemektedir ve bu etkinliğe her seferinde çok sayıda fotoğraf katılmaktadır. 


Uluslararası fotoğrafçılardan oluşan juri tarafından verilen 53 ödül Başvurular dünya çapında aktif fotoğrafçılar tarafından değerlendirilecek ve toplamda 53 ödül verilecektir. Bir fotoğraf Büyük Ödülü sahibi olacak, her kategoriden 16 fotoğraf birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri alacak. 29 yaş ve altı fotoğrafçıların katıldığı dört fotoğrafa Yeni Yetenek Ödülü verilecek ve 16 yeni yetenek ikincisi seçilecektir. Kazananların Haziran 2011’de bir sergi ile duyurulması planlanıyor* Nikon Uluslar arası Fotoğraf Yarışması’nın amacı fotoğrafçılara duygu ve izlenimlerini tüm dünyayla paylaşarak kendilerini fotoğraflarıyla ifade etme imkanı sunmaktır. * Sergi mekanı ve tarihi daha ileriki bir tarihte belli olacaktır. 2010-2011 Nikon Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na genel bakış • Katılım koşulları Tüm profesyonel yada amatör fotoğrafçılar yaş, cinsiyet yada vatandaşlık farkı gözetilmeksizin katılımcı olabilir. • Fotoğraf temaları ve kategoriler Kategori: A: Serbest B: Enerji • Serbest kategori için herhangi bir konunun fotoğrafçı tarafından bağımsız ifadesi kabul edilecektir. • “Enerji” kategorisi için katılacak fotoğrafların kompozisyonun ve konunun esin kaynağı olan enerjisininin, sizi yada izleyenleri motive eden, heyecanlandıran etkiyi taşıması beklenecektir. • Her iki kategoriye de tek bir fotoğrafla katılım yapılamaz. • Başvuru dönemi 1 Eylül (Çarşamba) 30 Kasım (Salı) 2010 tarihleri arasında başvurular kabul edilecektir. • Başvuru yöntemi Fotoğraflar internet aracılığıyla kabul edilecektir. Nikon Uluslararası Fotoğraf Yarışması web sitesindeki (http://www.nikon-npci.com/) başvuru formu doldurulup fotoğraflar bu form aracılığıyla gönderilecektir. Başvuru için gereken fotoğraf sayısı: Her kategori için iki fotoğraf gerekmektedir. (toplam 4 fotoğraf) Başvuru formatı: Dijital fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraflar (orta format ve daha büyük makinelerle çekilenler hariç) ve bir filmli makineyle (35mm yada APS) çekilip taratılan fotoğraflar kabul edilecektir. Yazılım kullanılarak dijital olarak geliştirilmiş yada işlenmiş fotoğraflar da kabul edilecektir. Dosya boyutu: Her bir dosya için 10 MB yada daha az olacaktır. Fotoğrafın dosya formatı: Yalnız JPEG 2010-2011 Nikon Uluslararası Fotoğraf Yarışması websitesindeki (http://www.nikon-npci.com/) başvuru formunu doldurun ve fotoğrafları form ile birlikte gönderin. • Değerlendirme ve duyuru Başvurular dünya çapında aktif fotoğrafçılardan oluşan tarafsız bir jüri tarafından değerlendirilecektir. Kazananlar 2011 Haziran ayı sonunda 2010-2011 Nikon Uluslararası Fotoğraf Yarışması websitesinde (http://www.nikon-npci.com/) duyurulacaktır. • Ödüller Kazananlar toplam 53 adet Nikon görüntüleme ürünü alacak. Ödüllerine ek olarak 21 kişi Büyük Ödül, Yeni Yetenek Ödülü sahipleri ve Yeni yetenek Ödülü ikincilerinin fotoğrafları Mini Galeri’de serilenecektir. Nikon Uluslararası Fotoğraf Yarışması websitesinden (http://www.nikon-npci.com/) Mini Galeri’ye ulaşılabilir. 

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri Fotoğraf Yarışması
Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri Fotoğraf Yarışması
Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri moda, spor ve doğa fotoğraflarından etkileyici foto röportajlara kadar her alanda, dünyanın dört bir yanından insanların gördüğü ve aktardığı hikayeleri buluşturuyor. 

Dünyanın önde gelen fotoğrafçılık yarışmalarından biri olarak kabul edilen bu prestijli yarışma, ilgi alanları ve yetenekleri ne olursa olsun tüm fotoğrafçıları davet ediyor. 

Büyük para ödülleri ve Sony DSLR fotoğraf makinesi ekipmanına ek olarak, kazananlar bir yıl boyunca uluslararası basında ve pazarlama kampanyalarında çalışmalarını tüm dünyaya sunma fırsatı yakalayacaklar. Becerinizin ve yaratıcılığınızın dünya çapında tanınması için bundan daha iyi bir yol yok. 

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da adaylar fotoğrafçılığın en saygın ve etkili isimlerinin de yer aldığı Dünya Fotoğrafçılık Akademisi tarafından değerlendirilecek. 

Bu yılın yarışmasında bazı heyecan verici değişiklikler bulunuyor. Profesyonel fotoğrafçılar ve fotoğraf tutkunları, çalışmalarının değerlendirileceği Profesyonel yarışmaya katılmaya davet ediliyorlar. Geçen yılın amatör kategorisinin yerini alan yeni Açık yarışma, sayıları her gün gittikçe artan fotoğraf severler için özel olarak hazırlandı.

En iyi profesyonel ve amatör fotoğraflardan oluşan bir sergi, 2010-2011'de San Francisco, Meksika ve Şangay'ı ziyaret edecek. Tur son olarak, 27 Nisan 2011'deki ödül seremonisinde kazananların ödüllerini alacağı Londra'yı ziyaret edecek.

Ayrıntılı bilgi için;

http://www.sony.com.tr/hub/dslr/fotograf-galerisi/sony-world-photography-awards/article/id/1237478711522 

veya

http://www.worldphoto.org/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder